Nema opasnosti od širenja ebole ni mjesta panici, izvijestili su iz kriznog stožera Ministarstva zdravlja nakon sastanka u vezi sa sumnjom u prvi slučaj zaraze ebolom u Gornjoj Austriji.
Krizni stožer Ministarstva zdravlja pod predsjedanjem prim. mr. sc. dr. Marijana Cesarika, zamjenika ministra zdravlja Siniše Varge, održao je jučer sastanak na temu ebole – hemoragijske groznice zbog sumnje na pojavu te bolesti u Austriji. Na sastanku je utvrđeno da je rizik od zaraze virusom ebole u Republici Hrvatskoj i dalje iznimno nizak i u našoj zemlji nije zabilježen ni jedan slučaj zaraze tom bolešću. Kod osamnaest osoba koje su pod zdravstvenim nadzorom u Republici Hrvatskoj i dalje nema nikakvih simptoma koji bi ukazivali na ebolu.
U međuvremenu, potvrđeno je kako oboljeli u Austriji ne boluju od ebole. Sumnja u virus ebole kod dvaju pacijenata u Austriji otklonjena je, objavile su su i austrijske vlasti. U utorak je guverner regije Gornje Austrije izjavio kako su otkrivena dva sumnjiva slučaja oboljenja od ebole, no jučer su objavili kako ipak nema mjesta panici. U toj zemlji posumnjalo se na ebolu u dvama slučajevima kod pacijenata koji su 13. kolovoza doputovali iz Nigerije i imali su simptome groznice. Pod visokim mjerama osiguranja prebačeni su u bolnicu, a njihovi uzorci krvi poslani su na analizu u Hamburg. Vlasti su stupile i u kontakt sa svima koji su s njima bili u doticaju od dolaska u Austriju. U oba slučaja sumnja u zarazu ebolom je otklonjena sinoć, izjavio je zemaljski poglavar Gornje Austrije Josef Puehringer. Negativne rezultate na ebolu potvrdilo je i austrijsko ministarstvo zdravstva.
Krizni stožer hrvatskog Ministarstva zdravlja obavijestio je i da će biti pojačan nadzor na granicama.
U međuvremenu tridesetosmogodišnjeg muškarca, koji se vratio s privremenog rada iz Nigerije u Zadar, granična je policija uputila na trotjedni preventivni nadzor zbog virusa ebole, potvrdio je dežurni epidemiolog zadarskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Ivan Stipanov. “S obzirom na to da je bio u zanemarivom riziku, ide na najblaži stupanj nadzora, a to znači da on sam prati svoje zdravstveno stanje kroz tri tjedna i ako dobije simptome zarazne bolesti, onda se mora javiti epidemiologu i dalje se poduzimaju odgovarajuće mjere. A ako je cijelo vrijeme kroz tri tjedna zdrav, onda se njegov zdravstveni nadzor zaključuje", ističe ovaj liječnik, te pojašnjava da se mjere opreza provode, jer je muškarac boravio u visokorizičnoj zemlji od te smrtonosne bolesti.
Virus ebole ne prenosi se zrakom poput virusa gripe, nego izravnim kontaktom s krvi ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba. Virus ebole jednostavno se uništava sapunom, dezinfekcijskim sredstvima, sunčevim zrakama ili sušenjem.
/ G.S. V.Tešija /